Wczytywanie . . .

Dlaczego warto zapinać pasy?

Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Nie od dziś wiadomo, że podczas wypadku drogowego pasy bezpieczeństwa łagodzą jego skutki. Pasy bezpieczeństwa ratują życie kierowcy i pasażerów. Od ponad pół wieku pasy bezpieczeństwa są stosowane w samochodach. Pierwsze pasy bezpieczeństwa zainstalowano w samochodach Volvo w 1959 roku. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego informuje: pas bezpieczeństwa stosowany przez osoby siedzące z przodu pojazdu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, a o 50% obrażeń ciężkich. Mitem jest też przekonanie, że pasy uniemożliwiają wydostanie się z płonącego pojazdu – statystyki mówią, że jedynie 0,5% wypadków drogowych wiąże się z pożarem auta (źródło: krbrd.gov.pl).

Mandat za brak pasów

Jeśli zależy Wam na zawartości Waszych portfeli to należy się zastanowić nad tym czy bezpieczeństwo to tylko jedyny powód by stosować pasy bezpieczeństwa. Brak zapiętych pasów u kierowcy jest równoznaczny z mandatem w wysokości 100 złotych i kierowca otrzymuje również 2 punkty karne. Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów również skutkuje mandatem 100 złotowym i aż 4 punktami karnymi. Przewożenie dzieci bez fotelika to 150 zł mandatu i dodatkowe 6 punktów karnych do puli.

Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?

W naszym kraju zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkiem – pierwsze przepisy związane z pasami bezpieczeństwa wprowadzono już w 1983 roku i z roku na rok był tylko zaostrzane. Dziś obowiązek zapisania pasów dotyczy kierowcy i wszystkich pasażerów; natomiast dzieci do lat 12 trzeba przewozić w foteliku ochronnym. Stosowanie pasów nie dotyczy jednak wszystkich, ponieważ zdarzają się w tej kwestii wyjątki – Ustawa o ruchu drogowym posiada przypadki wyjątków, w których nie trzeba zapinać pasów. Z zapinania pasów zwolnione są m. in. osoby, które mają w tej sprawie orzeczenie lekarskie, ale również kobiety w ciąży czy osoby chore przewożone na noszach lub wózku inwalidzkim. Takie zwolnienie przysługuje też niektórym funkcjonariuszom państwowym np. policjantom, zespołom medycznym w czasie udzielania pomocy, a nawet… konwojentom podczas przewożenia pieniędzy itp.

Dlatego wszystkim klientom naszej wypożyczalni samochodów Warszawa centrum polecamy zapinanie pasów nie tylko z uwagi na przepisy, czy też mandaty, ale przede wszystkim ze względu na ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo pasażerów.

Źródło: materiały prasowe PBG Erigo

 

1

administrator

administrator

Komentarze (Brak komentarzy)